Pedaalin kevätkauden jäsenillat

1.2.2018

Helmikuun jäsenillassa 13.2. klo 16 tutustutaan monilukutaitoon. Monilukutaitoa opitaan ilolla -hankkeen projektisuunnittelija Heidi Sairanen perehdyttää pedaalilaisia aiheeseen varhaiskasvatuksen näkökulmasta. Jäsenilta järjestetään Helsingin yliopiston opettajankoulutuslaitoksen Playful Learning Centerissä (Siltavuorenpenger 5A).


Yhdistyksen hallitus kokoustaa ennen jäseniltaa klo 14 oppimiskeskus Aleksandrian ryhmätyöhuoneessa 333. Myös kokoukset ovat avoimia jäsenistölle.


Ilmoittautumiset helmikuun jäseniltaan maanantaihin 5.2. mennessä osoitteeseen info@pedaali.fi.


Maaliskuun jäsenillassa on alustavan suunnitelman mukaan tarkoitus tutustua Suomen Kulttuuriperintökasvatuksen seuraan ja käynnissä olevaan Kulttuuriperinnön eurooppalaiseen teemavuoteen. Jäsenillan ohjelma ja ajankohta tarkentuvat myöhemmin.


Huhtikuun jäsenilta järjestetään torstaina 12.4. klo 16 Espoon kaupunginmuseossa. Jäsenillassa tutustutaan Espoo sisällissodassa -hankkeeseen, hankkeessa tehtyyn nuorisoyhteistyöhön sekä päästään draamallisia ja pelillisiä keinoja hyödyntävälle opastuskierrokselle vuoden 1918 tapahtumista kertovassa Särkynyt elämä - Espoo sisällissodassa -näyttelyssä.
 

Hallitus kokoontuu ennen jäseniltaa klo 14 KAMUn työpajatilassa. Hallituksen kokouksen jälkeen klo 15 pidetään yhdistyksen kevätkokous.


Toukokuun jäsenilta suuntaa 17.5. klo 15 Turkuun: kohteena on Aboa Vetus ja Ars Nova, jossa tutustutaan iloisen värikkääseen Maria Prymatšenkon satumainen maailma -näyttelyyn sekä kuullaan Aboa Vetus & Ars Novan Taidetestaajakokemuksista.


Hallitus kokoustaa museon tiloissa ennen jäseniltaa klo 13.30.


Kesäkuun jäsenilta järjestetään alustavasti kesäkuun alkupuolella Muumimuseossa Tampereella. Samassa yhteydessä vietetään perinteistä kesäpicniciä Sorsapuistossa.


Lisätietoa ja ilmoittautumisohjeia jäsenilloista seuraa kevään edetessä.