Pedaalin kevään tapahtumat

3.3.2016

Tiistai 22.3. klo 15-17.00

”Näin järjestät Wikipedia-työpajan museossasi!” -koulutus Kiasman Seminaari-tilassa (Mannerheiminaukio 2, 1 krs.). Koulutuksessa käydään läpi kokemuksia ja käytäntöjä Wiki-tapahtuman järjestämisestä museossa. Kehen tulisi olla yhteydessä ja mitä tulisi ottaa huomioon jos haluaisin järjestää omassa museossani vastaavan tapahtuman? Kouluttajina toimivat Sanna Hirvonen Kiasmasta ja Outi Penninkangas Mediamuseo Rupriikista.

Ilmoittautumiset koulutukseen osoitteeseen info@pedaali.fi perjantaihin 18.3. mennessä.
 

Tiistai 4.4. klo 15-17

Ideoita ja ilmiöitä: museoiden avoimet aineistot opetukseen -tilaisuus Kansallismuseon auditoriossa (Mannerheimintie 34, Helsinki.). Ideailtapäivässä museot esittelevät erilaisia tapoja hyödyntää avoimia aineistoja opetuksessa. Tapahtuman järjestävät Kansallismuseo, Linkki - museot mediakasvattajiksi -hanke, Museopedagoginen yhdistys Pedaali ry, Suomen Kulttuuriperintökasvatuksen seura, Suomen museoliitto sekä Suomen valokuvataiteen museo.


Tiistai 19.4. klo 16-19

Huhtikuun jäsenilta Ateneumin taidemuseossa. Jäsenilta aloitetaan yhdistyksen kevätkokouksella klo 16-17. Kokouksen jälkeen Ateneum kutsuu pedaalilaiset tutustumaan uuteen kokoelmanäyttelyyn sekä kahteen kansainväliseen näyttelyyn: Auguste Rodin sekä Japanomania pohjoismaisessa taiteessa 1875-1918.

Aloitamme tutustumalla näyttelyjohdantojen formaattiin Ateneum-salissa, minkä jälkeen perehdymme uuteen kokoelmanäyttelyyn ja muuhun yleisötyöhön. Ennakkoon ilmoittautuneet voivat noutaa pääsylipputarran klo 14 alkaen museon infosta tutustuakseen näyttelyihin etukäteen. Huom! Museo sulkeutuu klo 18, jonka jälkeen sisäänpääsy ei ole mahdollinen.

Yhdistyksen hallitus kokoustaa ennen kevätkokousta klo 14.30-16. Myös hallituskokous on jäsenistölle avoin!

Tarjoiluiden vuoksi ilmoittautumiset jäseniltaan osoitteeseen info@pedaali.fi perjantaihin 15.4. mennessä.
 

Torstai 28.4. klo 17-19

Museoalan ammattiliiton toimintaan tutustumista ja lakimiehen neuvoja Tekniikan museossa (Viikintie 1, Helsinki). Museoalan ammattiliitto on akavalainen ammattijärjestö, joka huolehtii museoammatillisissa tehtävissä työskentelevien jäsentensä edunvalvonnasta. Tilaisuudessa on mahdollisuus tutustua liittoon ja sen tarjoamiin palveluihin. Lisäksi paikalla on Akavan lakimies, jolta voi kysyä esimerkiksi osa-aika- tai pätkätyösuhteista, jotka koskevat monia museopedagogisissa tehtävissä työskenteleviä.

Ilmoittautuminen jäseniltaan maanantaihin 25.4. mennessä osoitteeseen info@pedaali.fi.
 

Tiistai 17.5. klo 15-17

Toukokuun jäsenillassa tutustutaan Suomen kulttuurirahastoon ja Taidekoti Kirpilään
(Pohjoinen Hesperiankatu 7, 6. krs). Kulttuurirahaston asiamies Juhana Lassila ja museonjohtaja Johanna Ruohonen esittelevät kulttuurirahaston avustuksia ja eri nimikkorahastoja erityisesti yleisötyön näkökulmasta. Apurahainfon jälkeen tutustumme Taidekoti Kirpilään ja museon yleisötyön uusiin tuuliin.

Ilmoittautumiset jäseniltaan osoitteeseen info@pedaali.fi perjantaihin 13.5. mennessä!
 

Kesäkuulle on suunnitteilla kesäretki Fiskarsiin ja syyskuussa suuntaamme pohjoismaisen yhteistyön merkeissä Kööpenhaminaan. Lisätietoa retkistä seuraa kevään kuluessa!