Alkuvuoden jäsenillat

7.12.2017

Pedaalin tammikuun jäsenilta järjestetään ma 22.1. klo 16.30 Helinä Rautavaaran museossa Espoossa (Ahertajankuja 4). Jäsenillan teemana on maahanmuuttajien kanssa toteutettava yleisötyö. Illassa tutustutaan paitsi Helinä Rautavaaran museon näyttelyyn, myös kuullaan Ulla Kinnusen ja Riika Huitti-Malkan kertomana Turvapaikkana museo -hankkeesta. Lisäksi Laura Wiio-von Konow puhuu kulttuurikasvatuksen eri tasojen toteutumisesta Annantalon järjestämällä maahanmuuttajataustaisten nuorten Juhlat kaupungissa -kulttuurikurssilla.

Yhdistyksen hallitus kokoontuu museon työpajatilassa ennen jäseniltaa alkaen klo 14.30. Myös kokoukset ovat avoimia jäsenistölle!

Ilmoittautumiset tammikuun jäseniltaan osoitteeseen info@pedaali.fi perjantaihin 12.1. mennessä.

Helmikuun jäsenillassa ti 13.2. klo 16 tutustutaan monilukutaitoon. Monilukutaitoa Opitaan Ilolla -hankkeen projektisuunnittelija Heidi Sairanen perehdyttää pedaalilaisia aiheeseen varhaiskasvatuksen näkökulmasta. Jäsenilta järjestetään Helsingin yliopiston Opettajankoulutuslaitoksen Playful Learning Centerissä (Siltavuorenpenger 5A).


Monilukutaitoa voi lähestyä vaikkapa esineitä tutkimalla. Kuva: Tekniikan museo

Yhdistyksen hallitus kokoustaa ennen jäseniltaa klo 14 oppimiskeskus Aleksandrian ryhmätyöhuoneessa 333. Myös kokoukset ovat avoimia jäsenistölle!

Ilmoittautumiset helmikuun jäseniltaan maanantaihin 5.2. mennessä osoitteeseen info@pedaali.fi.

Tervetuloa mukaan!